Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomoc dla poturbowanych w pandemii musi być rzeczywista

20 kwietnia 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

W przypadku wnioskującego o zwolnienie z opłacania składek ZUS musi ustalić przeważającą działalność, także gdy jest ona inna niż wpisana w rejestrze REGON.

W reakcji na pandemię i spowodowane nią ograniczenia państwo wprowadziło szereg rozwiązań, które miały być wsparciem dla przedsiębiorców. Jednym z nich było zwolnienie ze składek ZUS. Niestety, przez zbyt rygorystyczne podejście urzędników w praktyce wiele firm spotkało się z odmową. Teraz jednak wygrywają w sądach, które przypominają urzędnikom o ich obowiązkach. O czym muszą pamiętać, załatwiając wnioski przedsiębiorców, przypomniał im Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 grudnia 2021 r.

Droga na skróty

Sprawa dotyczyła decyzji z marca 2021 r., którą prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odmówił prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, za styczeń.

Urzędnicy przywołali treść § 10 ust. 1 i § 11 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów ze stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament