Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W centrum miasta nie wszyscy muszą mieć tyle światła, ile by chcieli

20 kwietnia 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Danuta Frey

Zlokalizowanie biurowca w odległości ponad 17,5 m od budynków sąsiednich, mieści się w pojęciu „zabudowy uzupełniającej zabudowę śródmiejską”.

Właściciel pięciu mieszkań w śródmiejskiej kamienicy nie przekonał prezydenta miasta, wojewody ani sądów administracyjnych do uchylenia pozwolenia na budowę, wydanego spółce na realizację biurowca. Znaczącą rolę odegrała definicja zabudowy śródmiejskiej.

Legalną definicję zabudowy śródmiejskiej zawiera obecnie rozporządzenie ministra infrastruktury z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.

Rozporządzenie ustala, że pod pojęciem zabudowy śródmiejskiej należy rozumieć zgrupowanie intensywnej zabudowy na obszarze śródmieścia, określonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu miejscowego, w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Przed zmianą było to zgrupowanie intensywnej zabudowy na obszarze funkcjonalnego śródmieścia, który to obszar stanowi faktyczne lub przewidywane w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament