Perspektywy ukraińskiego rolnictwa
Żywności na potrzeby wewnętrzne Ukrainy wystarczy, ale blokada jej portów morskich zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu – pisze ukraiński ekonomista.
Pomimo działań militarnych na terenie Ukrainy nie ma się co martwić o jej bezpieczeństwo żywnościowe. W ostatnim roku Ukraina zebrała 85 mln ton zbóż (32,4 mln ton pszenicy, 40 mln ton kukurydzy i 9,9 mln ton jęczmienia), co było rekordowym poziomem w historii (włączając czasy sowieckie). Dla porównania, Ukraina produkuje blisko jedną trzecią z 107,7 mln ton spożywanej w Unii Europejskiej (dane za rok gospodarczy 2021/2022).
Do końca lutego Ukraina wysłała za granicę już blisko 43 mln ton zbóż, a w magazynach pozostaje do 19 mln ton (w tym: 5 mln ton pszenicy i 13 mln ton kukurydzy), które mogą zostać wyeksportowane bez żadnych strat dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
Przed wojną Ukraina zużywała blisko 8,4 mln ton pszenicy rocznie (włącznie z ziarnem na pasze) i blisko 6,3 mln ton kukurydzy. Producenci rolni i władze zwykli podpisywać protokół uzgodnień, w którym określano górny limit eksportu zbóż.
Część magazynów zbożowych została zniszczona lub przejęta przez wojska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta