Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepokój na rynku cukru. Zagrożone dopłaty

20 kwietnia 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Niemiecki wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zbadania legalności dopłat do powierzchni upraw buraka cukrowego wystraszył polskich producentów.

Plantatorzy buraków i cała polska branża cukrownicza po likwidacji kwot produkcji cukru w 2017 r. i uwolnieniu rynku znalazła się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Z pomocą jej, a także producentom w innych krajach, które później dołączyły do Unii Europejskiej lub mają zdecydowanie gorsze warunki klimatyczne oraz środowiskowe do produkcji rolniczej, niż np. Niemcy czy Francja, za zgodą Komisji Europejskiej przyszły dopłaty do powierzchni upraw buraków cukrowych.

Niemiecka skarga

Rozwiązanie to działa w 11 z 27 krajów Unii. Kilka dni temu jednak niemieckie Wirtschaftliche Vereinigung Zucker (WVZ), czyli Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe, złożyło do Komisji Europejskiej skargę na stosowane dopłaty.

– W wielu państwach członkowskich dopłaty stały się standardem, a to narusza europejskie prawo dotyczące wspierania rolnictwa i zakłóca konkurencję w branży cukrowniczej. Mimo sygnałów w tej sprawie, nic...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament