Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządowa gra o zwycięstwo

20 kwietnia 2022 | Rzecz o polityce | Michał Kolanko

Układ sił, a być może i sukces opozycji, w 2023 r. może zależeć nie tylko od porozumienia partii politycznych.

Im bliżej kolejnych wyborów parlamentarnych, tym jaśniejsze się staje, że krajobraz polityczny nie będzie już wyglądać tak, jak w 2019 roku. I to nie tylko dlatego, że do polskiej polityki wrócił Donald Tusk, a od tego czasu powstały nowe partie (jak niedawno zarejestrowana AgroUnia) i ruchy polityczne. Czas od 2019 roku to również trend, w którym coraz mocniej na forum krajowym widoczni są samorządowcy. W 2019 r. ich zaangażowanie było bardzo istotne w budowaniu paktu senackiego, którego powstanie umożliwiło opozycji przejęcie kontroli nad Senatem.

Można się spierać, czy rzeczywiście był to polityczny przełom na miarę niektórych zapowiedzi, ale Nowogrodzka i jej stratedzy ponieśli wtedy porażkę. W 2020 r. wybory prezydenckie nie tylko były momentem wejścia na scenę Szymona Hołowni, który od tego czasu rozbudował swój ruch społeczno-polityczny o partię, think tank i koło parlamentarne, ale też punktem zwrotnym dla samorządowców – zwłaszcza jeśli chodzi o wybory kopertowe i 10 mln głosów dla samorządowca, prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Teraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12246

Wydanie: 12246

Spis treści

Zamów abonament