Odwołanie od podziału czynności
Prezes sądu może ustalić nowy podział czynności w całości lub części w każdym czasie.
Sędzia może złożyć odwołanie od zmienionego mu przez prezesa sądu podziału czynności. Odwołanie to jest jednak niedopuszczalne, gdy dochodzi do pierwszego ustalenia podziału zadań oraz gdy tak stanowią przepisy usp. Samo złożenie odwołania przez sędziego nie wstrzymuje obecnie skuteczności jego nowego podziału czynności.
Prezesi sądów ustalają dla podległych im sędziów, asesorów i referendarzy sądowych podziały czynności, które określają:
1) przydział do konkretnych wydziałów sądu,
2) zakres obowiązków i sposób uczestniczenia orzeczników w przydziale spraw,
3) plan dyżurów oraz zastępstw.
Podział czynności każdego orzecznika powinien być ustalony po uprzednim zaopiniowaniu go przez właściwe kolegium sądu. Z tym że obecnie na podstawie art. 15zzs(5) ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem Covid-19… podział czynności może być też ustalony przez prezesa przed zasięgnięciem opinii kolegium właściwego sądu. Aktualnie więc opinia kolegium może być także następcza. Rozwiązanie to niewątpliwie ułatwia prezesom zmianę podziałów czynności.
Prezes sądu może ustalić nowy podział czynności w całości lub części w każdym czasie, jeżeli przemawia za tym konieczność zapewnienia właściwego rozmieszczenia sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta