Jak opodatkować eksport towarów w przesyłce pocztowej
Potwierdzenie wywozu pochodzące od organów celnych nie zawsze jest niezbędne dla zastosowania stawki 0 proc. VAT w eksporcie.
Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18 lutego 2022 r. (0113-KDIPT1-2.4012. 9.2022.1.JSZ).
Stan faktyczny
Wnioskodawcą w przedstawionej sprawie była polska spółka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży ubrań, butów i akcesoriów. Wniosek o wydanie rozstrzygnięcia dotyczył sytuacji, gdy dokonuje ona sprzedaży towarów wysyłkowo, do konsumentów znajdujących się poza terytorium Unii Europejskiej. Podatnik nie był pewien, czy sytuacji, gdy doręczenie przesyłki klientowi potwierdzane jest w tzw. systemie Elektronicznego Nadawcy (pocztowym), poprzez wskazanie odpowiedniego statusu przesyłki np. „doręczenie”, ma on na tej podstawie prawo do zastosowania stawki 0 proc. VAT.
Stanowisko organu podatkowego
W komentowanej interpretacji dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym opisany sposób potwierdzenia wywozu towarów z UE jest wystarczający dla stosowania stawki 0 proc. VAT. Organ przyznał, że nie będziemy w tej sytuacji mieli do czynienia z dokumentami pochodzącymi od organów celnych, wskazanymi wprost w art. 41 ust. 6a ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta