Elektroniczny asystent w sądzie
Okres pandemii przyczynił się znacząco do upowszechniania i wdrażania nowych technologii.
Wideokonferencja czy elektroniczne akta zaczynają upowszechniać się w sądach. Przyszedł czas na zmiany organizacyjne i zastosowanie rozwiązań, które od lat z powodzeniem funkcjonują w innych systemach sądownictwa. Chodzi o automatyzację podstawowych czynności sądu, które mają techniczny charakter i od dawna powinny być wykonywane przez automaty. W sądach jednak jakby czas się zatrzymał sto lat temu… Brakuje nowoczesnych narzędzi informatycznych, które mogłyby usprawnić pracę sędziego.
Zamiast inwestycji w nowoczesne i przydatne oprogramowania w sądach wciąż nie dostrzega się, jak bardzo zmienia się świat i jak bardzo odstajemy od innych krajów. Może też nikt nie chce o tym mówić, bo okazałoby się, że przykładowo budżet reformy cyfrowej angielsko-walijskiego systemu sądowego to, bagatela, miliard funtów. Cóż, w naszych realiach sędzia ma, podobnie jak dwadzieścia lat temu, do swojej dyspozycji komputer jako maszynę do pisania i na biurku zbiór przepisów wraz z orzecznictwem.
Ostatnie pięć–siedem lat to czas stracony dla sądów. Zamiast inwestować w technologie jutra, jesteśmy świadkami bezsensownych zmian kadrowych, które nijak nie usprawniają funkcjonowania.
Automat zamiast kasjera
Przyzwyczailiśmy się już do automatycznych kas w supermarketach. Jeszcze kilka lat temu trudno sobie było wyobrazić, że zliczaniem naszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta