Fiskus naciąga przepisy, żeby dostać podatek
Kontenery przeznaczone do celów socjalnych, które spełniają jedynie funkcje pomocnicze i nie są funkcjonalnie wykorzystywane w procesie produkcji nie są urządzeniem przemysłowym.
W czerwcu 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej CIT wystąpiła spółka jawna. Wyjaśniła, że jest spółką deweloperską specjalizującą się w realizacji projektów wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.
Specyfika jej działalności wymaga obecności osób odpowiedzialnych za realizację inwestycji tj. kierowników budowy oraz pracowników w miejscu jej realizacji. Do tego celu wynajmuje od austriackiego kontrahenta kontenery, schody i podesty tzw. zestaw kontenerowy. Ten nie jest rezydentem podatkowym w Polsce w rozumieniu ustawy o CIT.
Firma tłumaczyła, że kontenery wynajmowane są na cele socjalne, a schody i podesty umożliwiają dostęp do oraz komunikację między nimi. Zastrzegła przy tym, że zestawy nie są wykorzystywane w procesie produkcyjnym. Nie są w nich również przechowywane surowce, materiały czy półprodukty wykorzystywane w ramach realizacji inwestycji budowlanych.
Podatniczka była przekonana, że wypłacane na rzecz kontrahenta wynagrodzenie z tytułu najmu zestawów kontenerowych nie mieści się w katalogu z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT jako „urządzenie przemysłowe”. W konsekwencji ona nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta