Cesja praw do lokalu a korekta faktury
Nie ma obowiązku wystawienia faktury korygującej jeśli w wyniku cesji praw do lokalu nie wygasa zawarta umowa.
Zasady wystawiania faktur korygujących reguluje art. 106j ustawy o VAT. Zgodnie z nim fakturę korygującą wystawia się w przypadku zaistnienia chociażby jednego zdarzenia wskazanego w tym przepisie. Mianowicie korekta faktury powinna być dokonana gdy po wystawieniu faktury pierwotnej podstawa opodatkowania lub kwota podatku uległa zmianie, stwierdzono pomyłkę na fakturze, zwrócono towar razem z opakowaniem albo zwrócono nabywcy całość lub część zapłaty. Korekta faktury powinna zawierać oznaczenie „korekta” oraz przyczynę korekty.
Dodatkowo faktura korygująca powinna zawierać pozostałe elementy faktury pierwotnej. Należy pamiętać, że od tego roku funkcjonuje Krajowy System e-Faktur, tzw. KSeF z którego już mogą korzystać przedsiębiorcy ale jeszcze nie obowiązkowo. Jeśli jednak przedsiębiorca zdecydował się na wystawianie faktury w KSeF, tzw. faktury ustrukturyzowanej to faktura korygująca powinna zawierać numer identyfikujący fakturę której korekta dotyczy wygenerowany z systemu.
Cesja nie zawsze wymaga korekty
Aby skazać sytuacje, w których cesja pociąga za sobą konieczność dokonania korekty posłużymy się przykładem. Spółka realizuje projekty deweloperskie i zajmuje się budową oraz sprzedażą lokali. Sprzedaż dokonywana jest na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta