Ponowna zapłata w podzielonej płatności a koszty uzyskania przychodów
Błąd w postaci pominięcia obowiązkowego MPP można usunąć, o ile kontrahent zwróci otrzymaną zapłatę a podatnik dokona zapłaty ponownie w tym mechanizmie.
∑ X. Spółka z o.o. przyjęła zasadę, że większość płatności otrzymanych od dostawców, zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności. Zasada ta dotyczy również faktur, co do których dostawca nie miał obowiązku lub nie umieścił na nich komunikatu „metoda podzielonej płatności”. Pomimo przyjętej zasady, zdarzają się sytuacje, w których wskutek błędu powstałego w trakcie księgowania, np. poprzez wybór błędnej metody płatności, spółka dokonała płatności, dotyczącej transakcji określonej w art. 19 Prawo przedsiębiorców, z pominięciem mechanizmu podzie- lonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a ustawy VAT, pomimo zawarcia na fakturze wyrazów „mechanizm podzielonej płatności”. Zapłata jest dokonywana na rachunek kontrahenta znajdujący się na tzw. białej liście.
Niezwłocznie po wykryciu błędu spółka zwraca się, w takiej sytuacji, do kontrahentów z prośbą o zwrot kwot odpowiadających błędnie zrealizowanych płatności, na rachunek bankowy spółki, a następnie spółka dokuje ponownej zapłaty należności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Ponowna zapłata także została dokonana na rachunek z tzw. białej liście. Czy w sytuacji, gdy spółka dokonała płatności, dotyczącej transakcji określonej w art. 19 Prawa przedsiębiorców, z pominięciem mechanizmu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta