Globalny handel w turbulencjach
Światowy handel szybko się zmienia. Następują procesy deglobalizacyjne i jednoczesna regionalizacja wymiany przy skróconych łańcuchach dostaw. Polska ma jednak swe atuty choćby w postaci mocnego, zróżnicowanego przemysłu.
Przyczynkiem do debaty o tym, co się dzieje w światowym handlu („Globalny handel i geopolityka”) była prezentacja raportu „Polska w globalnych łańcuchach dostaw w czasie pandemii i wojny” autorstwa ING Banku Śląskiego. I jak przypomniał Leszek Kąsek, starszy ekonomista w ING Bank Śląskim, aż 70 proc. globalnego handlu odbywa się w łańcuchach dostaw. Przy czym większość transportu towarów odbywa się drogą morską, a tymczasem podczas pandemii koronawirusa koszt frachtu z Chin do Europy wzrósł siedmiokrotnie, a z USA do Europy sześciokrotnie. Co ciekawe koszt frachtu z Europy do Państwa Środka nie wzrósł.
Od napięcia do zmian
– Czuliśmy od dawna, że gospodarka światowa jest zbyt uzależniona od Azji. Zbyt duże było też uzależnienie krajów UE od importu surowców energetycznych z Rosji. Teraz na skutek pandemii oraz wojny w Ukrainie obserwujemy gwałtowne zmiany w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta