Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

orzecznictwo

27 kwietnia 2022 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Urlop w prawie pracy oznacza usprawiedliwiony okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy o określonym przeznaczeniu (wyrok SN z 13 czerwca 2012 r., II PK 298/11, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl, poza wyraźnie wskazanymi źródłami, z odwołaniem się do wyroku SN z 10 lutego 1988 r., III PZP 4/88, LEX nr 55402). Przy nabywaniu prawa do urlopu decydujące znaczenie ma pozostawanie w stosunku pracy, a nie świadczenie pracy (uchwała SN z 4 kwietnia 1995 r., I PZP 10/95, zob. też wyrok SN z 9 grudnia 2003 r., I PK 71/03, LEX nr 1633148).

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, gdyż prawo to, bez możliwości zrzeczenia się go, zostało wpisane do art. 152 k.p., a także potraktowane szerzej jako prawo do wypoczynku i ujęte w katalogu podstawowych zasad prawa pracy (art. 14 k.p.). Bez wątpienia jednak korzystanie z tego prawa dotyka funkcjonowania zakładu pracy i jego organizacji, dlatego art. 163 § 1 k.p. stanowi, iż urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który z kolei powinien uwzględniać wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Pracownik nie może więc korzystać z przysługującego mu prawa w dowolnym czasie, bez zgody pracodawcy. Oceniając zaś „ciężar” naruszenia obowiązku udzielenia pracownikowi corocznego urlopu wypoczynkowego, należy, przy uwzględnieniu, że nie ma on co do zasady obowiązku udzielenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12252

Wydanie: 12252

Spis treści
Zamów abonament