Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe prawo własności przemysłowej – czy czeka nas rewolucja?

27 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | rp.pl

Projekt ustawy Prawo własności przemysłowej proponuje szereg ciekawych i korzystnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki.

Pod koniec kwietnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowej ustawy Prawo własności przemysłowej („Projekt” lub „Projekt p.w.p.”) wraz z obszernym uzasadnieniem. Projekt obfituje w wiele nowych lub uaktualnionych rozwiązań prawnych, których najważniejszy cel jest jeden - uczynienie krajowego systemu uzyskiwania, utrzymywania oraz egzekwowania praw własności przemysłowej bardziej przejrzystym, przyjaznym dla twórców i przedsiębiorców oraz efektywnym. To z kolei ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki. W artykule przyjrzymy się najistotniejszym i najciekawszym, w naszej ocenie, zmianom zaproponowanym w Projekcie p.w.p.

Wstępne zgłoszenie wynalazku

Jedną z bardziej znaczących zmian, przedstawionych w Projekcie jest wprowadzenie instytucji wstępnego zgłoszenia wynalazku. Instytucja ta od wielu lat funkcjonuje już w innych krajach. Tytułem przykładu, wstępne zgłoszenie wynalazku jest możliwe w systemie prawnopatentowym Stanów Zjednoczonych już od 1995 roku. Proponowane w Polsce rozwiązanie ma na celu umożliwienie podmiotowi zgłaszającemu zastrzeżenie pierwszeństwa do uzyskania patentu - poprzez zgłoszenie w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej („UPRP”) podania, które będzie określało przedmiot zgłoszenia, opis wynalazku ujawniający jego istotę, podmiot zgłaszający oraz wniosek o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12277

Wydanie: 12277

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament