Śledzenie transferu kryptoaktywów – zmiany w unijnym rozporządzeniu
Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy uznała, że z transferami kryptoaktywów wiążą się takie same ryzyka jak w przypadku transferu elektronicznych środków pieniężnych. W związku z tym, unijny prawodawca rozpoczął proces zmiany przepisów, by umożliwić śledzenie i identyfikację również takich transferów.
W kwietniu 2022 r. Parlament Europejski wyraził zgodę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie przepisów, które umożliwią śledzenie i identyfikację transferów kryptoaktywów. Rozwiązania te zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w projekcie przekształconego Rozporządzenia UE 2015/847 w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów. Przepisy mają na celu zapewnienie dostatecznej ochrony posiadaczy kryptoaktywów i zapobieganie praniu pieniędzy. Te same przepisy mogą okazać się jednak sporym ciężarem dla dostawców świadczących usługi na rzecz inicjatorów i beneficjentów takich transferów.
Dotychczasowe brzmienie przepisów
Rozporządzenie UE 2015/847 miało zagwarantować identyfikowalność transferów środków pieniężnych poprzez przekazywanie informacji w ramach całego łańcucha płatności. Na mocy przepisów wskazanego rozporządzenia, dostawcy usług płatniczych są zobowiązani dołączać do transferów środków pieniężnych informację o płatniku i odbiorcy. W obecnym brzmieniu rozporządzenie to dotyczy jednak jedynie transferu środków pieniężnych, a więc transferów takich środków jak: banknoty i monety, zapisy księgowe lub pieniądz elektroniczny.
Unijny ustawodawca uznał jednak, że z transferami kryptoaktywów wiążą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta