Wniosek o zabezpieczenie ws. własności intelektualnej trzeba złożyć szybko
Zbyt długa zwłoka w wystąpieniu z wnioskiem o zabezpieczenie uzasadnia jego oddalenie. W orzecznictwie próżno było dotąd szukać jednego, choćby przybliżonego czasu dopuszczalnej zwłoki. Ostatnie orzeczenia wskazują, że nie powinna ona wynosić dłużej niż sześć miesięcy.
Aktualne postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie pozwalają przyjąć, że wykształca się linia orzecznicza dotycząca czasu, w jakim uprawnieni powinni wystąpić o zabezpieczenie roszczenia w sprawach własności intelektualnej. Dla – nomen omen – zabezpieczenia swojego interesu powinni oni podjąć działania nie później niż pół roku od dowiedzenia się o kwestionowanej działalności, o ile nie wykażą, że spóźniona reakcja na nią była usprawiedliwiona.
Zabezpieczenie roszczeń
W każdej sprawie cywilnej można żądać – przed wszczęciem postępowania lub w jego toku – zabezpieczenia. W sprawach własności intelektualnej (IP) składanie wniosku o zabezpieczenie jeszcze przed wszczęciem postępowania jest stosowane bardzo często. Pozwala bowiem uzyskać natychmiastowy skutek tożsamy z tym, jaki przyszły powód będzie chciał osiągnąć w trwającym nawet kilka lat procesie o naruszenie. Na podstawie zabezpieczenia uprawniony może więc jeszcze przed wszczęciem sprawy o naruszenie uzyskać tymczasowy zakaz kwestionowanej działalności, np. produkcji lub dystrybucji towarów lub posługiwania się oznaczeniami naruszającymi jego prawa. Trwały zakaz – ale uzyskany dopiero po kilku latach nieprzerwanej naruszającej działalności oponenta – byłby często zbyt późny i bez zabezpieczenia nie byłoby możliwe odwrócenie niekorzystnych skutków. Wartość praktyczna zabezpieczenia roszczenia w sprawach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta