Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowy nienazwane w obrocie gospodarczym – na co zwrócić uwagę?

27 maja 2022 | Biznes w czasie pandemii | Nina Idzik Marta Olkowicz

Błędne nazwanie kontraktu nie ma większego znaczenia. Najważniejsze są jego postanowienia – m.in. jaki jest główny cel stron umowy i w jaki sposób ma być wykonywana.

Podstawową zasadą obrotu gospodarczego w Polsce jest swoboda umów. Polega ona na przyznaniu podmiotom prawnym możliwości zawierania i kształtowania treści umów w granicach zakreślonych przez prawo. Zasada swobody umów ma swoją podstawę głównie w art. 31 ust. 1 i 2 Konstytucji RP, gwarantującym wolność człowieka i nakazującym władzom publicznym jej prawną ochronę. Konstytucyjnie chroniona wolność umów jest samodzielnym prawem podstawowym jednostki, o szerszym zakresie przedmiotowym aniżeli wynikający z art. 353¹ Kodeksu cywilnego, co oznacza, że ingerencja państwa w stosunki umowne musi być proporcjonalna i zgodna z wymaganiami demokratycznego państwa prawnego.

W praktyce często zdarza się, że aby osiągnąć założony przez strony cel, konieczne jest wyjście poza konkretne ramy wskazane przy regulacjach dotyczących umów nazwanych lub ich odpowiednie zmodyfikowanie i wzajemne dopasowanie. Powstaje w ten sposób umowa mieszana. Wykonywanie takiej umowy może budzić pewne wątpliwości oraz pytania, m.in. w oparciu o jakie przepisy ją realizować, w jaki sposób można zakończyć współpracę na bazie takiej umowy oraz kiedy przedawniają się wynikające z niej roszczenia

Rodzaje umów

Co do zasady, w doktrynie wyróżnia się trzy typy umów – umowy nazwane, umowy nienazwane oraz mieszane. Przedsiębiorcy chcąc zawrzeć jakąkolwiek umowę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12277

Wydanie: 12277

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament