Wielka płyta: dobry adres, dobre ceny
Mieszkanie od dewelopera dla wielu klientów staje się nieosiągalne. Zyskują lokale z płyty. Bywają tańsze nawet o 30 proc.
K upujący mieszkania na kredyt po serii podwyżek stóp procentowych mogą sobie pozwolić na mniej, jeśli w ogóle nie stracili zdolności kredytowej. Eksperci przewidują, że klienci zaczną szukać tańszych lokali – na obrzeżach czy w blokowiskach.
– Alternatywą dla osób o mniej zasobnym portfelu zawsze były mieszkania w wielkiej płycie. A po podwyżce stóp procentowych takie lokale jeszcze zyskają – przewiduje Wiktoria Bagien-Spychała, dyrektor oddziału Freedom Nieruchomości Lubin. – Mieszkania w tej technologii są średnio o 10 proc. tańsze niż lokale z rynku wtórnego w nowym budownictwie, nie mówiąc już o nieruchomościach deweloperskich. Dlatego są coraz chętniej kupowane.
Ogromne różnice
Dyrektor z Freedom Nieruchomości Lubin podaje, że za trzy-, czteropokojowe mieszkania w płycie w większych miastach trzeba zapłacić średnio ok. 8 tys. zł za mkw. – W mniejszych miejscowościach bez problemu znajdziemy mieszkanie w starym budownictwie za 4 tys. zł za mkw. – mówi Wiktoria Bagien-Spychała. – Różnice w cenach między wielką płytą a rynkiem pierwotnym to średnio 15–20 proc.
W mniejszych miastach na ok. 50-metrowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta