Czy patent europejski o jednolitym skutku dotyczy polskiej firmy
Polska jest natomiast jedynym państwem UE, które odmówiło przystąpienia do porozumienia w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego.
radca prawny, Kancelaria ROA
Wobec ratyfikacji przez Austrię protokołu w sprawie tymczasowego stosowania UPC wyczekiwany od wielu lat nowy system jednolitej ochrony patentowej oraz Jednolitego Sądu Patentowego (Unified Patent Court; dalej określany jako UPC) ma szanse zacząć działać pod koniec 2022 lub na początku 2023 roku. Warto więc przyjrzeć się bliżej, jaki wpływ nowy system może wywierać na działalność polskich przedsiębiorców.
Stan obecny
Aktualnie uzyskanie ochrony patentowej na podstawie jednego zgłoszenia na terytorium więcej niż jednego państwa europejskiego możliwe jest na podstawie konwencji o patencie europejskim. Badaniem zgłoszenia zajmuje się jeden organ – Europejski Urząd Patentowy w Monachium (European Patent Office – EPO), który wydaje jedną decyzję o udzieleniu patentu europejskiego. Jednak skutek prawny tak udzielonego patentu jest uzależniony od jego walidacji w poszczególnych państwach – stronach konwencji. Proces walidacji patentu europejskiego jest nie tylko czasochłonny, ale także bardzo kosztowny, ponieważ wymaga uiszczenia wynagrodzenia lokalnych pełnomocników, a w niektórych państwach (np. w Polsce) – także złożenia tłumaczenia na język krajowy pełnego dokumentu patentowego. Również egzekwowanie ochrony tak udzielonego patentu powierzono sądom krajowym, co wymaga zatrudnienia w każdym z państw lokalnych pełnomocników, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta