Wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki – jakie ryzyka?
Przed rozpoczęciem procedury wnoszenia wkładów niepieniężnych należy dokładnie zbadać status prawny aportu, gdyż nieprawidłowe wniesienie praw do spółki, spowoduje bezpośrednią stratę w jej majątku.
Wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki jest prostym sposobem na komercjalizację swojego utworu i szerzej – działalności twórczej. Takie rozwiązanie stanowi alternatywę dla sytuacji, w której brakuje kapitału lub innego rodzaju majątku do zainwestowania poprzez założenie nowej lub przystąpienie do istniejącej spółki. Dla twórców jest to możliwość wykorzystania stworzonego utworu do tego, aby za jego pomocą rozwinąć własny biznes. Wnoszenie autorskich praw majątkowych do spółki jest jednak ograniczone przepisami. Po pierwsze, takie wniesienie musi odpowiadać wymogom stawianym dla wnoszonego aportu ustalonym w ustawie z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej jako: „KSH”). Po drugie, musi czynić ono zadość także przepisom z zakresu prawa autorskiego, które tworzą dużą ochronę dla takich praw. Na tym tle – wniesienie autorskich praw majątkowych do spółki rysuje się jako rozwiązanie obarczone pewnym ryzykiem i warunkami do spełnienia, które będą decydować o tym, czy wniesienie to będzie skuteczne.
Zdolność aportowa
Możliwość wniesienia wkładu w postaci praw autorskich do spółki jest determinowana posiadaniem przez nie zdolności aportowej. Wkład musi zatem łącznie: wykazywać zdolność bilansową, być zbywalny, przydatny i faktycznie dostępny dla spółki, a także mieć wartość likwidacyjną, rozumianą jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta