Dodatnia wartość firmy nie podlega opodatkowaniu PCC
Ci, którzy nabywając przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, uwzględnili w podstawie opodatkowania goodwill, mogą rozważyć wystąpienie z wnioskiem o nadpłatę. Jest to możliwe po uchwale wydanej przez NSA.
Zgodnie z najnowszą uchwałą NSA (skład siedmiu sędziów) dodatnia wartość firmy (tzw. goodwill), czyli nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie podlega opodatkowaniu. Uchwała jest korzystna dla podatników.
Na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) opodatkowaniu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Jak wskazano w ustawie, przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym, a stawka podatku wynosi 1 proc. lub 2 proc. (w zależności od przedmiotu umowy sprzedaży). Co istotne, ustawa wprost wskazuje, że w przypadku umów sprzedaży podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Dodatnia wartość firmy (goodwill) stanowi nadwyżkę ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Innymi słowy, jest to część wartości przedsiębiorstwa, która nie wynika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta