Jak utworzyć odpisy aktualizujące wartość księgową należności
Ustawa o rachunkowości zawiera bardzo ogólne przepisy dotyczące tworzenia odpisów aktualizujących należności. W związku z tym szczegółowe regulacje dotyczące tworzenia odpisów indywidualnych, jak i ogólnych (zryczałtowanych) jednostki powinny zawrzeć w polityce rachunkowości.
Pandemia COVID-SARS-2 wpłynęła negatywnie na wiele branż i zwiększyła ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstw. Tocząca się obecnie wojna na Ukrainie dodatkowo pogłębiła problemy z brakiem spłaty należności, szczególnie od firm zlokalizowanych w Rosji i na Ukrainie. Na kondycję finansową przedsiębiorstw a tym samym na ściągalność należności wpłynąć mogą również rosnące stopy procentowe jak również pogarszająca się koniunktura gospodarcza. Z tych względów w roku 2022 służby księgowe będą musiały zmierzyć się z koniecznością utworzenia odpisów aktualizujących wartość księgową należności.
Regulacje ustawy o rachunkowości …
Kwestia aktualizacji wartości należności uregulowana został w art. 35b ustawy o rachunkowości (dalej uor). Zgodnie z ust. 1 wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego, w odniesieniu do:
1) należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości oraz w stosunku do których zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne lub został złożony wniosek o zatwierdzenie układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu – do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności, zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu-komisarzowi w postępowaniu upadłościowym lub umieszczonej w spisie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta