Drogi prąd podniesie ceny żywności
Z podanych przez GUS danych wynika, że całkowita inflacja wyniosła w czerwcu 15,5 proc., a żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 14,2 proc. Wysokie ceny energii zmuszą do podwyżek wyrobów mrożonych: od dań gotowych po owoce i warzywa.
Z obliczeń ING dokonanych na podstawnie danych GUS wynika, że w 2021 roku jedna osoba w gospodarstwie domowym konsumowała 3,95 kg owoców miesięcznie, 7,43 kg warzyw, natomiast spożycie serów i twarogów wyniosło 0,97 kg.
Na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB (IERiGŻ) ING wylicza, że roczne bilansowe spożycie mięsa w Polsce wyniosło w 2021 roku 76,5 kg. IERiGŻ prognozuje w 2022 r. dalszy spadek konsumpcji mięsa. Za przyczynę wskazuje m.in. rosnące ceny, które na koniec bieżącego roku mogą być kilkadziesiąt procent wyższe niż w 2021 roku.
Podwyżki o 200–400 proc.
Producenci żywności obawiają się, że spadki mogą objąć także pozostały asortyment, a to za sprawą rosnących cen energii elektrycznej. Producent marchwi „Dzida Produkt” z Goczałkowic-Zdrój ma chłodnie, których praca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta