Nie ma podstawy prawnej, jest rozliczenie
Racjonalny prawodawca chcąc wyłączyć możliwość odliczenia strat z lat ubiegłych dla celów ustalenia podstawy obliczenia daniny solidarnościowej, powinien jednoznacznie to zrobić, a tak się nie stało.
Sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej dotyczącej PIT z grudnia 2021 r. Z wnioskiem o jej wydanie wystąpił podatnik, który ma w Polsce o ograniczony obowiązek podatkowy i jest komandytariuszem w polskiej spółce komandytowej.
Mężczyzna tłumaczył, że w niektórych latach podatkowych – jeszcze przed wprowadzeniem tzw. daniny solidarnościowej – wykazywał w składanych zeznaniach rocznych PIT-36L stratę podatkową.
Zapytał czy obecnie przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej za dany rok podatkowy może odliczyć stratę podatkową wykazaną w latach ubiegłych? Sam był przekonany, że tak bo w jego ocenie przepisy o PIT w żaden sposób nie wyłączają możliwości odliczenia wykazanej w latach poprzednich straty (w odpowiedniej części) dla celów kalkulacji podstawy obliczenia daniny solidarnościowej.
Fiskus takiej możliwości się nie dopatrzył. Wyjaśnił, że przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej od sumy dochodów podlegających opodatkowaniu podlegają odliczeniu wyłącznie wskazane składki na ubezpieczenie społeczne oraz kwoty wymienione w art. 30f ust. 5 ustawy o PIT. Wynika to wprost z brzmienia art. 30h ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta