Czy home office oznacza powstanie zakładu w Polsce
W ostatnich latach można zaobserwować popularyzację pracy zdalnej. W efekcie zwiększają się możliwości zatrudniania polskich pracowników przez zagranicznych pracodawców, bez konieczności tworzenia w Polsce struktur organizacyjnych. Pracownicy natomiast nie muszą zmieniać miejsca zamieszkania.
W związku z tym pojawia się pytanie, czy zagraniczna spółka zatrudniająca w Polsce pracowników ma obowiązek rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce?
Zgodnie z zawartymi przez Polskę umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, opartymi na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, zyski przedsiębiorstwa podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym podmiot prowadzący to przedsiębiorstwo ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Jednakże, jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w innym państwie poprzez położony tam zakład, wówczas zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w tym państwie, w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane zakładowi.
Innymi słowy, powstanie zakładu przedsiębiorstwa z jednego państwa na terytorium drugiego państwa oznacza, że podmiot prowadzący to przedsiębiorstwo musi rozliczyć się z podatku CIT w państwie, w którym prowadzi zakład, w zakresie w jakim zyski przedsiębiorstwa mogą być przypisane temu zakładowi.
Czym jest zakład
Określenie „zakład" oznacza stałą placówkę, poprzez którą przedsiębiorstwo mające siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa.
Zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, zakładem może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta