Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Uczelnie równych szans

31 sierpnia 2022 | Na studia
Na podstawie oceny programów prowadzonych przez NCBR powstał zbiór dobrych praktyk i przykładowych rozwiązań w zakresie zwiększania dostępności uczelni dla osób o specjalnych potrzebach
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Na podstawie oceny programów prowadzonych przez NCBR powstał zbiór dobrych praktyk i przykładowych rozwiązań w zakresie zwiększania dostępności uczelni dla osób o specjalnych potrzebach

Edukacja | Studenci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na coraz lepsze warunki kształcenia na polskich uczelniach – wynika z raportu zleconego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Pierwsze efekty inicjatyw NCBR „Uczelnia dostępna” oraz „Centrum wiedzy o dostępności”, realizowanych ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach programu „Wiedza, edukacja, rozwój”, zostały ocenione pozytywnie. W 200 projektów, dofinansowanych łączną kwotą blisko 667 mln zł, zaangażowała się większość szkół wyższych działających w Polsce.

Wprawdzie już wcześniej większość uczelni starała się dostosowywać swoją działalność do osób ze szczególnymi potrzebami, jednak zazwyczaj skala tych działań była ograniczona – głównie ze względu na finanse.

Granty zostały przeznaczone m.in. na zmiany organizacyjne oraz podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni z zakresu niepełnosprawności. Realizując projekty, uczelnie współpracowały

z organizacjami pozarządowymi, podmiotami działającymi na rzecz likwidacji barier

w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym lub osobami z niepełnosprawnościami zajmującymi się aktywnie tematyką dostępności.

Studiować i żyć jak inni

„Uniwersytet równych szans” to projekt, który

w konkursie „Uczelnia dostępna” otrzymał ponad 3,6 mln zł dofinansowania w ramach programu „Wiedza, edukacja, rozwój” oraz z dotacji celowej. Dzięki jego realizacji Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW) w Bydgoszczy zwiększa swoją dostępność.

Zidentyfikowane wyzwania to m.in. transport...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12357

Wydanie: 12357

Spis treści

Reklama

Zamów abonament