Uczelnie równych szans
Edukacja | Studenci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na coraz lepsze warunki kształcenia na polskich uczelniach – wynika z raportu zleconego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Pierwsze efekty inicjatyw NCBR „Uczelnia dostępna” oraz „Centrum wiedzy o dostępności”, realizowanych ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach programu „Wiedza, edukacja, rozwój”, zostały ocenione pozytywnie. W 200 projektów, dofinansowanych łączną kwotą blisko 667 mln zł, zaangażowała się większość szkół wyższych działających w Polsce.
Wprawdzie już wcześniej większość uczelni starała się dostosowywać swoją działalność do osób ze szczególnymi potrzebami, jednak zazwyczaj skala tych działań była ograniczona – głównie ze względu na finanse.
Granty zostały przeznaczone m.in. na zmiany organizacyjne oraz podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni z zakresu niepełnosprawności. Realizując projekty, uczelnie współpracowały
z organizacjami pozarządowymi, podmiotami działającymi na rzecz likwidacji barier
w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym lub osobami z niepełnosprawnościami zajmującymi się aktywnie tematyką dostępności.
Studiować i żyć jak inni
„Uniwersytet równych szans” to projekt, który
w konkursie „Uczelnia dostępna” otrzymał ponad 3,6 mln zł dofinansowania w ramach programu „Wiedza, edukacja, rozwój” oraz z dotacji celowej. Dzięki jego realizacji Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW) w Bydgoszczy zwiększa swoją dostępność.
Zidentyfikowane wyzwania to m.in. transport...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta