Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Medycy najrzadziej porzucają studia

31 sierpnia 2022 | Na studia | rp.pl

| Około 40 proc. studentów rezygnuje ze studiów. Najczęściej robią to studiujący nauki ścisłe i humaniści. Taką decyzję podejmuje więcej mężczyzn niż kobiet – wynika z badania Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB).

Jak podkreślają autorzy publikacji, dropout, czyli rezygnacja z podjętego kierunku studiów przed uzyskaniem dyplomu, jest zjawiskiem powszechnym zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Dane ze Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on wskazują, że w latach 2012–2020 ponad 1,3 mln rozpoczętych toków studiów zakończyło się skreśleniem z listy studentów, co stanowi 40 proc. wszystkich podjętych przez studentów epizodów studiowania. Najwyższy poziom dropoutu obserwuje się wśród osób, które wybrały nauki ścisłe (51 proc.) i humanistyczne (47 proc.), najrzadziej na taki krok decydują się studiujący medycynę (29 proc.) i sztukę (29 proc.). Jak podkreślają autorzy badania, te ostatnie to kierunki kosztowne, z dużą liczbą chętnych, wymagające dużych inwestycji osobistych i finansowych.

Z analiz wynika także, że to panowie znacznie częściej porzucają naukę. Zdaniem badaczy mężczyźni częściej wybierają studia na kierunkach ścisłych i inżynieryjnych, cechujących się wysokim odsetkiem rezygnujących ze studiów. Często porzucane są studia jednolite magisterskie, z których rezygnuje 32 proc. studiujących w trybie stacjonarnym i 54 proc. w niestacjonarnym.

– Zauważyliśmy też, że dropout częściej dotyczy studentów pochodzących z miast niż ze wsi. Wśród uczestników badania pojawiły się opinie, że porzucenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12357

Wydanie: 12357

Spis treści

Reklama

Zamów abonament