Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udzielenie rabatu trzeba ująć w podatkowej księdze

05 września 2022 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

W przypadku udzielenia rabatu potransakcyjnego sprzedawca musi skorygować swoje rozliczenia podatkowe. Robi to poprzez zmniejszenie przychodów lub zwiększenie kosztów w okresie, w którym wystawił fakturę korygująca.

∑ Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) świadczy usługi informatyczne. 4 marca 2022 r. wykonał usługę informatyczną dla firmy X. Na udokumentowanie tej usługi przedsiębiorca wystawił w tym samym dniu fakturę nr 7/03/2022 na kwotę 10 000 zł netto, plus VAT: 2 300 zł. Przychody z tytułu wykonywania tych usług (10 000 zł) przedsiębiorca wykazał w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. 28 maja 2022 r. firma X wynegocjowała 10-proc. rabat. Z tego względu przedsiębiorca wystawił 30 maja 2022 r. fakturę korygującą nr 1/05/2022/KOR, w wyniku której podstawa opodatkowania została zmniejszona o 1 000 zł, podatek należny o 230 zł. Jak przedsiębiorca powinien ująć tę fakturę w prowadzonej metodą kasową podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów są określone w przepisach rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie). Stosownie do § 11 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia, podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne, wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zasady wystawiania faktur oraz faktur korygujących zostały z kolei określone w przepisach ustawy o VAT. Nie wchodząc w szczegóły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament