Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inflacja bije we wzrost gospodarczy

05 września 2022 | Ekonomia i rynek | Jarosław Janecki
autor zdjęcia: r.gardziński
źródło: Rzeczpospolita

Im dłużej będzie utrzymywała się wysoka inflacja, tym bardziej odczuwalne będą jej skutki i bardziej bolesna będzie walka o jej ograniczenie.

W okresie wysokiej dynamiki inflacji skupiamy się zazwyczaj na wyjaśnieniu przyczyn takiej sytuacji, należy jednak również wyraźnie podkreślać konsekwencje długotrwałej inflacji.

Jesteśmy teraz świadkami podwójnego uderzenia w gospodarkę. Z jednej strony rosną światowe ceny surowców naturalnych, energii elektrycznej, gazu. Z drugiej – ograniczenia podaży tychże dóbr w wyraźny sposób ograniczają i będą ograniczać aktywność gospodarczą w Polsce.

Siła wszystkich negatywnych impulsów cenowych jest na tyle duża, że z coraz większym prawdopodobieństwem możemy się zastanawiać nie czy, ale jak długo będzie trwała recesja. W takiej sytuacji priorytetem powinny być decyzje, które będą ograniczały dynamikę wzrostu cen.

Wielcy ekonomiści o skutkach inflacji

Zagadnienie szkodliwości inflacji dla wzrostu gospodarczego zawsze wywoływało wśród ekonomistów gorące debaty. Przykładowo, w latach 60. XX wieku Robert Mundell i James Tobin wskazywali na pozytywną relację między stopą inflacji i stopą akumulacji kapitału, co oznacza pozytywny wpływ inflacji na wzrost gospodarczy. Zgodnie z tym podejściem, wzrost inflacji zwiększa akumulację kapitału i tym samym stymuluje wzrost gospodarczy.

Poglądy o pozytywnym związku między inflacją a wzrostem gospodarczym zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament