Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenia wzajemne podlegają VAT

05 września 2022 | Podatki i księgowość | Michał Stawarski

Gdy w zamian za udostępnienie przez spółkę powierzchni, sprzętu i urządzeń, dostawca obniża cenę świadczonych przez siebie usług, to zapłatę dla niej stanowi właśnie ta obniżka ceny. Jej świadczenie na rzecz dostawcy jest więc czynnością opodatkowaną jako odpłatne świadczenie usług.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 12 maja 2022 r. (I SA/Po 649/21).

Podatnik (spółka) nabywa od podmiotów trzecich usługi, które wykonywane są na terenie jego zakładów. W związku z tym udostępnia dostawcom powierzchnię, sprzęty i urządzenia, którymi dysponuje w obrębie tych zakładów. Środki te są udostępniane wyłącznie w celu świadczenia usług na rzecz spółki i tylko na czas, gdy dany usługodawca pozostaje dostawcą spółki. Podatnik zdecydował, że będzie wyceniał opisane usługi udostępnienia środków, jednak nie będzie obciążał za nie dostawców. Zamiast tego dostawcy obniżą cenę usług świadczonych na rzecz spółki o wartość świadczeń otrzymywanych od podatnika.

Podatnik spytał dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy udostępnianie usługodawcom powierzchni magazynowych, socjalno-biurowych i administracyjnych oraz sprzętów i urządzeń należących do spółki wyłącznie na potrzeby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament