Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widok z sopockiego molo po wakacjach bez zmian

05 września 2022 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

RPP w środę podwyższy główną stopę procentową o 0,25 pkt proc., jak sygnalizował w lipcu w Sopocie prezes NBP. Zaskakujące przyspieszenie inflacji w sierpniu nie zmieniło oczekiwań ekonomistów.

Ostatnie przed wakacjami posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej było niemal dwa miesiące temu. Zakończyło się podwyżką stopy referencyjnej NBP o 0,5 pkt proc., do najwyższego od 2005 r. poziomu 6,5 proc. Podwyżka była mniejsza od czterech poprzednich, co szef NBP Adam Glapiński tłumaczył oznakami spowolnienia gospodarczego.

Zaznaczył też, że nowe prognozy analityków z NBP pozwalają oczekiwać, że cykl podwyżek stóp procentowych dobiega końca. Te oraz kolejne wypowiedzi prezesa Glapińskiego – przede wszystkim ta nieformalna, wygłoszona na sopockim molo – zdeterminowały oczekiwania ekonomistów co do wyników wrześniowego posiedzenia Rady. Zdecydowana większość z nich uznała, że sternicy polityki pieniężnej w najbliższą środę podniosą stopę referencyjną o 0,25 pkt proc.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament