Wymiana udziałów coraz rzadziej neutralna podatkowo
Polski Ład wprowadził nowe warunki braku opodatkowania przy wymianie udziałów, które w praktyce mogą spowodować, że w przypadku dużej części takich transakcji trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy.
Kluczowe zmiany wprowadzone przez Polski Ład wiążą się z ograniczeniem neutralności podatkowej wymiany udziałów wyłącznie do pierwszej czynności tego typu. Opodatkowanie wprowadzono także w przypadku braku kontynuacji wyceny podatkowej obejmowanych udziałów. Ponadto, wymiana udziałów wiąże się z opodatkowaniem, jeżeli nastąpią różnice w wartości rynkowej wnoszonego majątku oraz obejmowanych udziałów (akcji).
Większość zmian wprowadzonych przez Polski Ład, w tym również tych dotyczących wymiany udziałów, jest krytykowana przez przedstawicieli środowisk biznesowych i doradców podatkowych. Do Sejmu został 25 sierpnia skierowany projekt ustawy zmieniającej wiele wprowadzonych od 2022 roku przepisów w podatkach dochodowych, jednak nie obejmuje on zagadnień reorganizacyjnych, w tym wymiany udziałów. Jak twierdzili przedstawiciele Ministerstwa Finansów podczas konsultacji publicznych, regulacje te będą przedmiotem analiz w przyszłości.
Jednokrotność transakcji
Zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, od 2022 roku tylko pierwsza wymiana (aport) udziałów nie wiąże się z koniecznością określenia przychodu i kosztu podatkowego, natomiast każdy następny aport udziałów uzyskanych w wyniku wymiany udziałów jest opodatkowany bez względu na to, czy transakcja ma uzasadnienie ekonomiczne, czy nie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta