Zwrot towarów do innego kraju to odrębna transakcja dla VAT
Nie można korygować podatku należnego i naliczonego od WNT w przypadku gdy zwrot towarów dokonywany jest do innego kraju UE niż ten, z którego przyszły pierwotnie.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2022 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-2.4012.286. 2022.2.RM).
Wnioskodawcą jest spółka prawa szwajcarskiego, której głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest produkcja oraz sprzedaż obuwia i odzieży sportowej. Wspólnie z zainteresowanym (polską spółką zależną odpowiedzialną za dystrybucję w Polsce) wdrożyły model biznesowy zakładający, że sprzedaż towarów (zamawianych online) do klienta w Polsce będzie się odbywać w ramach transakcji łańcuchowej pomiędzy spółką szwajcarską, spółką polską oraz klientem. Przy czym towary będą wysyłane bezpośrednio przez wnioskodawcę z magazynu zlokalizowanego w Niemczech do klienta w Polsce. Z perspektywy VAT wnioskodawca rozpozna w Niemczech wewnątrzwspólnotowe dostawy (WDT), a spółka polska wewnątrzwspólnotowe nabycie (WNT) w Polsce oraz sprzedaż lokalną do klienta końcowego. Co istotne, w przypadku chęci zwrotu towarów przez klienta, zwracane towary będą wysyłane nie z powrotem do Niemiec (skąd przyszły pierwotnie), ale do centralnego magazynu wnioskodawcy w Czechach.
Wątpliwości wnioskodawcy i zainteresowanego dotyczyły tego w jaki sposób zaraportować taki zwrot dla celów VAT. We...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta