Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot towarów do innego kraju to odrębna transakcja dla VAT

05 września 2022 | Podatki i księgowość | Kamil Burdziński

Nie można korygować podatku należnego i naliczonego od WNT w przypadku gdy zwrot towarów dokonywany jest do innego kraju UE niż ten, z którego przyszły pierwotnie.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2022 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-2.4012.286. 2022.2.RM).

Wnioskodawcą jest spółka prawa szwajcarskiego, której głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest produkcja oraz sprzedaż obuwia i odzieży sportowej. Wspólnie z zainteresowanym (polską spółką zależną odpowiedzialną za dystrybucję w Polsce) wdrożyły model biznesowy zakładający, że sprzedaż towarów (zamawianych online) do klienta w Polsce będzie się odbywać w ramach transakcji łańcuchowej pomiędzy spółką szwajcarską, spółką polską oraz klientem. Przy czym towary będą wysyłane bezpośrednio przez wnioskodawcę z magazynu zlokalizowanego w Niemczech do klienta w Polsce. Z perspektywy VAT wnioskodawca rozpozna w Niemczech wewnątrzwspólnotowe dostawy (WDT), a spółka polska wewnątrzwspólnotowe nabycie (WNT) w Polsce oraz sprzedaż lokalną do klienta końcowego. Co istotne, w przypadku chęci zwrotu towarów przez klienta, zwracane towary będą wysyłane nie z powrotem do Niemiec (skąd przyszły pierwotnie), ale do centralnego magazynu wnioskodawcy w Czechach.

Wątpliwości wnioskodawcy i zainteresowanego dotyczyły tego w jaki sposób zaraportować taki zwrot dla celów VAT. We...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament