Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga dla młodych zależy od pracodawcy

05 września 2022 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Spółka zatrudniająca informatyków poniżej 26. roku życia może zastosować zwolnienie z podatku dochodowego, jeśli wypłaca jednolite wynagrodzenie, bez wyodrębnienia honorarium autorskiego.

Obowiązująca od sierpnia 2019 r. ulga dla młodych to bardzo korzystne rozwiązanie i dla młodych pracowników i dla pracodawcy, który może im zaoferować korzystniejsze warunki. Jednak nie każdy rodzaj wynagrodzenia jest objęty ulgą, a wiele zależy od sformułowania umowy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 18 sierpnia 2022 r. (0114- KDIP2-2.4011.473.2022.1.SP) wyjaśnił, kiedy podatku uniknie młody informatyk. Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego. Zawiera umowy o pracę oraz umowy zlecenia z osobami poniżej 26. roku życia, które będą świadczyły usługi IT i programistyczne polegające m.in. na tworzeniu oprogramowania komputerowego.

Na podstawie raportu czasu pracy

Spółce będą przysługiwać autorskie prawa majątkowe do utworów (lub ich części), jeżeli przy okazji wykonywania umów zlecenia powstaną takie utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zamierza wypłacać autorom jednolite wynagrodzenie, bez wyodrębnienia wartości honorarium autorskiego. Wskazała, że na takie rozwiązanie pozwala ustawa o prawie autorskim. Osoby te otrzymują wynagrodzenie w określonym w umowie zlecenia terminie na podstawie przedłożonego uzupełnionego raportu czasu pracy rozliczającego wykonane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament