Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jestem wolny od polityki

05 września 2022 | Prawo co dnia | Tomasz Pietryga

Samo powołanie przez KRS od 2018 r. nie może być przyczyną dyskwalifikowania sędziego – uważa prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.

Minął rok kadencji rzecznika praw obywatelskich. Jak pan podsumuje ten czas?

Jednym z głównych wyzwań były kryzysy uchodźcze. Mam na myśli drugą połowę 2021 r., kiedy mieliśmy napiętą sytuację na granicy polsko-białoruskiej. A później miliony ludzi uciekających z Ukrainy przed rosyjską agresją poszukiwały schronienia w naszym kraju.

Zadaniem rzecznika jest troszczyć się o poszukujących pomocy, którzy trafili do Polski. Każda taka osoba korzysta z ochrony godności, wolności i praw człowieka.

Porozmawiajmy o granicy białoruskiej. Ta sprawa zrobiła się mocno polityczna. Padały mocne oskarżenia, że władza drastycznie łamie prawa człowieka osób, które sforsowały nasze granice. Jaka jest pana ocena?

Nie uczestniczyłem w dyskusjach politycznych na ten temat. Zwracałem tylko uwagę, że Polska jest związana zasadami prawa międzynarodowego i unijnego, które wskazują, jak traktować uchodźców. Moim obowiązkiem jest przypominanie o tych standardach. Według nich każdy człowiek, który znajdzie się na terytorium RP, nawet nielegalnie, powinien być poddany odpowiedniej procedurze. I dopiero po jej przejściu państwo powinno zdecydować, czy zapewnić takiemu człowiekowi ochronę, np. jako uchodźcy, czy go deportować.

Na granicy białoruskiej niezgodne z tymi standardami były tzw. pushbacki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament