Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydzielając część biznesu trzeba pamiętać o skutkach podatkowych

05 września 2022 | Podatki i księgowość | MARIUSZ KUŁAGOWSKI Andrzej Zyga

Zmiany w globalnej gospodarce powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wyodrębnienie działalności bądź przejęcie jej części od innych podmiotów. Sposób przeprowadzenia zmian wpływa na konsekwencje w CIT, VAT i PCC.

Przejmowanie wydzielonych części działalności staje się ostatnio coraz częstszym zjawiskiem w globalnej gospodarce. Głównym motywem przeprowadzania takich transakcji jest zazwyczaj dążenie do zwiększenia pozycji nabywcy na rynku, poszerzenie przez niego działalności o nowe obszary, dążenie do konsolidacji danej linii biznesowej lub brak zainteresowania kontynuacją prowadzenia określonej działalności przez zbywcę.

Ten trend jest dodatkowo nasilony przez postępujący proces deglobalizacji, której dynamikę narzuca nie tylko pandemia Covid-19, ale przede wszystkim zaostrzająca się rywalizacja światowych potęg gospodarczych. Ostatnie wydarzenia, w tym wojna na Ukrainie, pokazały jak wrażliwe potrafią być łańcuchy dostaw i że priorytetem staje się obecnie realna dostępność wszelakich dóbr i usług.

Obserwowane zakłócenia na szlakach handlowych skutkujące koniecznością dywersyfikacji dostaw w obrębie bliżej położonych regionów sprzyjają reindustrializacji państw europejskich oraz konsolidacji lokalnych działalności. Biorąc pod uwagę, że dostęp do lokalnego rynku często jest już mocno ograniczony, przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na przejęcie części działalności lokalnego gracza.

Różne opcje na stole

Poniżej zaprezentowano kluczowe aspekty podatkowe najpopularniejszych sposobów wydzielenia biznesu, tj. podziału przez wydzielenie, sprzedaży i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament