Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny żywności spadają. Ale nadal zbyt wolno

05 września 2022 | Reklama | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Od pięciu miesięcy żywność na rynkach światowych tanieje. Jej ceny wciąż są jednak bardzo wysokie, a szans na duże przeceny w sklepach raczej nie ma.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która śledzi to, co dzieje się z cenami żywności na świecie, podała, że w sierpniu znów poszły one w dół. Wyznaczany przez FAO indeks cen zjechał do 138 pkt. W porównaniu z lipcem spadł o 2,7 pkt, czyli 1,9 proc.

W marcu, zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie, indeks FAO wystrzelił w górę: do 159,7 pkt. Wykonał gigantyczny skok aż o ponad 18 pkt, czyli o blisko 13 proc., w porównaniu z również rekordowym lutym. Znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii, czyli od 1990 r. Kwiecień, maj i czerwiec, dość zaskakująco, przyniosły lekkie spadki. W lipcu ceny żywności spadły dość gwałtownie, bo o 13,3 pkt, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament