Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat pogrąża się w cyfrowym chaosie

05 września 2022 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Hakerzy wyruszyli na wojnę. Intensywność i skala ataków z ostatnich dni jest bezprecedensowa. Cyberprzestępcy uderzyli w Czarnogórę, włoski koncern Eni i sparaliżowali taksówki w Moskwie.

Nie ma dnia ani godziny bez informacji o kolejnym cyfrowym uderzeniu hakerów, w którymś z punktów naszego globu. Na celowniku są m.in.: infrastruktura krytyczna, nasze dane i kryptowaluty. Za atakami stoją zarówno strony trwającej za naszą wschodnią granicą wojny, ale również Chiny czy Korea Płn. Chodzi o sparaliżowanie systemów IT ofiary, ale też o kradzież pieniędzy lub szpiegostwo. Na tej coraz bardziej bezwzględnej bitwie hakerów cierpią postronni.

Czarna seria

Od ponad dziesięciu dni szpital Corbeil-Essonnes na południowy wschód od Paryża walczy o przywrócenie swoich systemów informatycznych. Te padły po cyberataku, który drastycznie ograniczył możliwość przyjmowania pacjentów i wymusił działalność placówki offline. Eksperci ds. bezpieczeństwa bezskutecznie próbowali odzyskać kontrolę nad systemem IT, jednocześnie jednostka specjalna policji negocjowała wysokość okupu za odblokowanie serwerów (udało się obniżyć tę stawkę z 10 do 1 mln dol.).

Mniej więcej w tym samym czasie w innych częściach świata informatycy zmagali się z równie poważnymi cyberuderzeniami: grupa Ragnar Locker wykradła portugalskiej linii lotniczej TAP wrażliwe dane o nawet 400 tys. klientów, co może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12361

Wydanie: 12361

Spis treści
Zamów abonament