Czy Polska Spółka Holdingowa stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna
Dochody spółki holdingowej ze zbycia udziałów lub akcji spółek zależnych mogą korzystać ze zwolnienia z podatku. Preferencje dotyczą też uzyskanych przez nią przychodów z dywidend.
W ramach zmian podatkowych związanych z tzw. Polskim Ładem, do ustawy o CIT zostały wprowadzone rewolucyjne przepisy dotyczące tzw. Polskiej Spółki Holdingowej. Kluczową korzyścią wynikającą z nowego reżimu podatkowego jest możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodów z tytułu zbycia udziałów lub akcji spółek. Wcześniej było to możliwe wyłącznie w przypadku specyficznych kategorii podmiotów, jak np. fundusze inwestycyjne lub alternatywne spółki inwestycyjne. Obecnie stało się to dostępne dla znacznie szerszego grona podatników.
Zgodnie z uzasadnieniem twórców nowych przepisów, celem tych regulacji było m.in. wprowadzenie reżimu podatkowego, który będzie sprzyjał lokalizacji spółek holdingowych w Polsce, a także stworzenie konkurencyjnego otoczenia podatkowego, które będzie sprzyjać powrotowi polskich przedsiębiorców z jurysdykcji zagranicznych.
Pomimo relatywnie krótkiego okresu obowiązywania tych regulacji, w ramach zmian do Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów już zapowiedziało zmiany. Przedstawiony został projekt ustawy obejmujący m.in. zmiany przepisów ustawy o CIT w zakresie spółek holdingowych, który obecnie znajduje się na etapie prac parlamentarnych. Zgodnie z założeniami nowelizacja ma rozszerzyć zakres stosowania zwolnienia holdingowego i dodatkowo zwiększyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta