Sama technologia nie rozwiąże żadnego kryzysu
Zaawansowane rozwiązania służą obywatelom, ale wojna w Ukrainie i pandemia zmieniły ich rolę. Jak można zaprząc technologie do rozwiązywania światowych problemów i czy to w ogóle możliwe?
„Nowoczesne technologie kontra globalne kryzysy – czy ICT oraz AI pomogą światu wyjść z kryzysu zdrowotnego, humanitarnego, żywnościowego i energetycznego” – to hasło przewodnie jednej z debat podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, a wnioski ze spotkania mogą okazać się zaskakujące.
Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, rozpoczynając dyskusję, stwierdził, że technologie wchodzą w coraz więcej obszarów, które wcześniej w ogóle nie były brane pod uwagę. To choćby formy zdalnej pracy czy sektor energetyczny. Jego zdaniem technologie mogą rozwiązywać globalne problemy w wielu aspektach.
Antoni Rytel, wicedyrektor GovTech Polska, dodał, że technologia to po prostu sposób, w jaki coś robimy. – Nie zrobi czegoś za nas. Oczywiście może pomóc, ale to my musimy się zastanowić, jakie rozwiązania wprowadzić. Komputer to narzędzie takie jak kiedyś maczuga – powiedział.
Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa, zwrócił uwagę na to, że żeby technologie osiągały swoje cele, człowiek musi mieć nad nimi kontrolę. Proces wprowadzania nowej technologii również trwa i zajmuje dużo czasu – od badań naukowych przez prototypy aż do wdrożenia.
– Gdy sytuacja jest nietypowa, kryzysowa, to może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta