Zagraniczne zakupy przez internet pełne pułapek podatkowych
Błędne rozpoznanie transakcji przez sprzedawcę i rozliczenie jej przez system VAT-OSS oznacza, że nabywca ma obowiązek rozliczenia czynności jako importu usługi bądź nabycia wewnątrzwspólnotowego od wartości brutto.
Czy polski przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji gdy nabędzie usługę elektroniczną, a sprzedawca omyłkowo rozliczy ją poprzez system VAT-OSS i wskaże w fakturze naliczony w Polsce VAT? Czy takie prawo przysługuje, gdy zamiast usługi elektronicznej kupi towar, który zostanie wewnątrzwspólnotowo przemieszczony? Niestety nie – w obu przypadkach stoi temu na przeszkodzie przepis art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT, który wskazuje, że nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktura (…) w przypadku gdy wystawiono fakturę, w której została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności.
Nieprawidłowe dane w dokumentach
Takich błędnych rozliczeń jest coraz więcej. Dodatkowo, podatnicy kupujący w zagranicznych sklepach internetowych dość często mają przeświadczenie, że skoro sprzedawca rozliczył w Polsce należny podatek, to stanowi on również dla kupującego podatek naliczony. Niestety nie zawsze tak jest. Takie faktury trzeba analizować wnikliwie, gdyż wiele z takich transakcji przypomina tylko transakcje o charakterze krajowym. Czasem na takich fakturach powoływane są informacje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta