Są nowe ułatwienia i nowe obowiązki dotyczące cen transferowych
Część zmian wynikających ze znowelizowanych rozporządzeń będzie miała wpływ również na dokumentacje sporządzane na potrzeby roku podatkowego 2021.
W marcu i kwietniu 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikowało znowelizowane rozporządzenia w sprawie cen transferowych oraz w sprawie dokumentacji cen transferowych. Wprowadzone zmiany dotyczą zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych. Co ważne, niektóre z nowych przepisów wprowadzonych w ramach zaktualizowanych rozporządzeń będą miały zastosowanie już na potrzeby dokumentacji cen transferowych sporządzanych za rok podatkowy 2021.
Zakres zmian
Najważniejsza poprawka w rozporządzeniu w sprawie cen transferowych dotyczy odniesienia poszczególnych regulacji wynikających z rozporządzenia do roku podatkowego zamiast do roku obrotowego. W praktyce oznacza to, że przy określeniu wartości transakcji kontrolowanej na potrzeby ustalenia obowiązków z zakresu cen transferowych, należy brać pod uwagę dochód osiągnięty w roku podatkowym, a nie obrotowym, jak miało to miejsce wcześniej.
Druga wprowadzona zmiana obejmuje rozszerzenie katalogu porozumień możliwych do wykorzystania przez podatnika o porozumienie inwestycyjne i porozumienie podatkowe. Zgodnie z treścią znowelizowanego rozporządzenia, nie tylko uprzednie porozumienie cenowe, ale teraz również porozumienie inwestycyjne i podatkowe, obejmujące trudne do wyceny wartości niematerialne i prawne, zapewniają, że organ podatkowy nie może wziąć pod uwagę danych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta