Jak chronić rolnictwo i łańcuchy dostaw w czasach zmian
Wspieranie rolnictwa w zmieniających się warunkach klimatycznych i geopolitycznych, a także model współpracy, który przynosi korzyści zarówno rolnikom, jak i odbiorcom ich surowców rolnych, były tematem panelu o zrównoważonej produkcji rolnej.
Kulisy negocjacji Polski z Komisją Europejską w sprawie budżetu rolnego przedstawił Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa. – Dziś znowu zaczynamy debatę, by zoperacjonalizować nasz plan strategiczny. Pomogły rozmowy z Komisją Europejską oraz z komisarzem Januszem Wojciechowskim. Musieliśmy zawrzeć wiele kompromisów, jednak kwestie związane z jakością żywności czy ekologią wynikają ze zmian na rynku. Od rolnika coraz bardziej wymaga się jakości, stąd troska o dobrostan zwierząt, będziemy dopłacać rolnikom za dbanie o swoje hodowle – mówił Krzysztof Ciecióra.
Ewolucja, a nie nakaz
Zmiana modelu rolnictwa na bardziej zrównoważony powinna się odbywać ewolucyjnie, nie w sposób nakazowy, a programy unijne to umożliwiają, stwierdził Ciecióra. Paneliści zgadzali się, że w obliczu zawirowań rynkowych, generowanych przez Rosję i wojnę, niezbędne jest wsparcie rolników, ponieważ są oni bezbronni w geopolitycznych wojnach i jako pierwsi ucierpieli ekonomicznie, gdy ceny nawozów poszybowały w górę na jesieni. Zaburzenia na poziomie producentów żywności będą miały bardzo poważny wpływ na kolejne łańcuchy dostaw. Jeśli nie wesprzemy rolników, oni sobie sami nie poradzą. Dlatego ważne jest zrozumienie problemu i kooperacja ze strony odbiorców ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta