OFE zgasną i co dalej?
Liczba członków OFE spadła poniżej 15 mln. W kolejnych latach ten trend przyspieszy. To problem dla rynku kapitałowego. Pomóc miały PPK, ale na razie ich pozycja jest daleka od oczekiwań.
Wedle danych ZUS liczba członków OFE na koniec lipca 2022 r. spadła do 14 mln 995 tys. W ciągu ostatnich kilku lat OFE straciły już ponad milion członków. A to nie koniec. Jak bowiem pokazują dane Komisji Nadzoru Finansowego, w puli niespełna 15 mln prawie 3,8 mln członków OFE to osoby w wieku 51 lat i więcej, a prawie 5,5 mln to osoby w wieku 41–50 lat. Na przeciwnym biegunie mamy około 651 tys. w wieku 26–30 lat i nieco ponad 34,5 tys. w wieku 21–25 lat.
Tymczasem konstrukcja systemu emerytalnego wygląda tak, że na dziesięć lat przed przejściem danego członka OFE na emeryturę, zgromadzone przez niego składki, w ramach tzw. suwaka, zaczynają być przekazywane z tego systemu do ZUS. Prowadzi to do wniosku, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta