Bez bezpieczeństwa nie ma nic: rynku, kultury, edukacji
Wydatki na obronność są fundamentalne w obliczu wojny – ale trzeba to robić efektywnie i transparentnie, zwłaszcza że czas kryzysu rodzi dodatkowe koszty – zgodzili się uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo i rynek – próba kompromisu”.
Dan Smith, dyrektor sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Pokojem, wskazał, że powszechne przeświadczenie, iż instytucje państwowe reagują wolniej na sytuacje kryzysowe, nie znajduje potwierdzenia w faktach. W czasie dwóch ostatnich kryzysów – pandemii i wojny – relatywnie szybko udało się przesunąć pieniądze na to, co potrzebne. Jednocześnie wobec trzeciego wyzwania współczesności – zmian klimatycznych – rządy wciąż robią mniej, niż by mogły.
Konieczność zbrojeń nadeszła w najgorszym momencie, gdy kraje nie spłaciły jeszcze długów pandemicznych, a ponadto mają dodatkowe wydatki spowodowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta