Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zapewnić prawidłowy podział pieniędzy

13 września 2022 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Prezes Rady Ministrów naruszył rażąco prawo nie udostępniając informacji o podziale środków z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

Znane jest uzasadnienie wyroku WSA w Warszawie z 9 grudnia 2021 r., II SAB/Wa 699/21, CBOSA, dotyczącego skargi na bezczynność prezesa Rady Ministrów w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. Orzeczenie jest prawomocne. Sprawa dotyczyła praktyki podziału środków z Funduszu Dróg Samorządowych.

Kontrowersyjny instrument

FDS, obecnie funkcjonujący pod nazwą „Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg” (RFDR) jest kontrowersyjnym instrumentem służącym do wspierania inwestycji wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Wątpliwości wśród środowisk prawniczych od samego początku budzi normatywna konstrukcja funduszu. Wypłacane z niego środki nie stanowią dotacji w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.

Ostatnie słowo

Procedura rozpoznawania wniosków o dofinansowanie nie odbywa się w trybie określonym przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. „Konkurs” w jakim rozpoznawane są wnioski jest postępowaniem wieloetapowym. Niezależnie od oceny dokonanej przez wojewodów, to prawo do „ostatniego słowa” przysługuje prezesowi Rady Ministrów, który może ingerować w listę wniosków przewidzianych do dofinansowania.

Ponadto, kontrowersyjne są same kryteria, na podstawie których rozpoznawane są wnioski. Są zbudowane w oparciu o pojęcia niedookreślone i klauzule generalne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12368

Wydanie: 12368

Spis treści
Zamów abonament