Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Berlin przeprosił się z atomówkami

13 września 2022 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Elektrownia atomowa Isar w Bawarii ma zapewnić dodatkową ilość prądu na południu Niemiec
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Elektrownia atomowa Isar w Bawarii ma zapewnić dodatkową ilość prądu na południu Niemiec

Niemiecki rząd zdecydował o wydłużeniu działania dwóch elektrowni atomowych do połowy kwietnia 2023 r. Co dalej, zdecyduje przebieg kryzysu energetycznego.

Decyzja zapadła po miesiącach dyskusji, a jeśli ufać niemieckim mediom – wręcz scysji między politykami rządzącej koalicji. Jeśli wierzyć ministrowi gospodarki i jednemu z liderów niemieckich Zielonych Robertowi Habeckowi, ostatecznie przesądziły stress testy przeprowadzone wraz z czwórką operatorów sieci dystrybucyjnych.

– Choć liczone w godzinach sytuacje kryzysowe w sieciach dostaw energii elektrycznej są wysoce nieprawdopodobne, to nie można ich w pełni wykluczyć – tłumaczył Habeck. – Dlatego dwie (z trzech działających dziś – przyp. red.) elektrownie pozostaną w gotowości do połowy kwietnia 2023 r., aby – gdyby okazało się to konieczne – zapewnić dodatkową ilość energii w sieciach elektryczności w południowych Niemczech – dodawał.

Wydłużenie funkcjonowania dotyczyć będzie elektrowni Isar w Bawarii oraz Neckarwestheim w Badenii-Wirtembergii, starszych o dekadę od przeznaczonej do wyłączenia w nadchodzących tygodniach Emsland w Dolnej Saksonii.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12368

Wydanie: 12368

Spis treści
Zamów abonament