Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Atom zza oceanu

13 września 2022 | Pierwsza strona | BARTŁOMIEJ SAWICKI

Amerykanie przedstawili Warszawie swoją propozycję budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Rząd ma teraz 30 dni na wybór ostatecznej technologii.

W poniedziałek ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik przekazali minister klimatu i środowiska Annie Moskwie „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”.

To techniczna nazwa koncepcji realizacji i budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Polski rząd ma teraz 30 dni na jej rozpatrzenie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że chodzi o wybór technologii, ale nie partnera. W praktyce jednak Francuzi, Koreańczycy z Południa oraz Amerykanie oferują różne, własne technologie.

Raport stanowi wypełnienie zobowiązania wynikającego z polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w zakresie energetyki jądrowej, podpisanej w październiku 2020 r.

Według uśrednionego scenariusza Polskiego Instytutu Ekonomicznego końcowy koszt budowy instalacji nuklearnych w Polsce może wynieść ok. 184 mld zł. Amerykanie mają partycypować w tym finansowaniu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12368

Wydanie: 12368

Spis treści
Zamów abonament