Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co robią pieniądze w polskich bankach

13 września 2022 | Ekonomia i rynek | Mariusz Grendowicz
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Nie będziemy w stanie utrzymać się na ścieżce do dobrobytu bez istotnych nakładów inwestycyjnych. A tych nie będzie, jeśli polscy przedsiębiorcy nie będą ich mieli za co sfinansować.

W ostatnich miesiącach w ramach debaty publicznej związanej z polskim systemem bankowym można było usłyszeć coraz bardziej alarmistyczne głosy przedstawicieli największych banków prywatnych. W ich ocenie, stale zmieniająca się legislacja, która za każdym razem ogranicza rentowność tych przedsiębiorstw, może stanowić realne zagrożenie dla całej gospodarki. Jednocześnie, państwo polskie, poprzez emisje obligacji skarbowych, korzysta z tego sektora pełnymi garściami. Co to można oznaczać, dla przedsiębiorców, którzy w finansowaniu bankowym od zawsze widzieli główne źródło wsparcia swoich biznesów?

Podatek bankowy zmienia reguły gry

Po kryzysie greckim na początku poprzedniej dekady nastąpiły silniejsze procesy „nacjonalizacji” długu publicznego w całej Europie, a zwłaszcza w południowej jej części: państwa częściej zadłużały się w lokalnych bankach, niż na rynkach międzynarodowych.

W Polsce proces ten był znacznie mniej zauważalny. Inny też był sentyment do naszego długu państwowego – w momencie załamania finansów publicznych, z którym musiał sobie radzić rząd w Atenach, stan naszych finansów publicznych był oceniany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12368

Wydanie: 12368

Spis treści
Zamów abonament