Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnalista nie jest wrogiem

13 września 2022 | Rzecz o prawie | Izabela Mendyk-Pichur Marcin Dobras

Legislator sądzi, że zalewając pożar, rozwiąże problem.

Trwają badania ichtiologiczne i toksykologiczne mające na celu ustalenie przyczyn katastrofy ekologicznej w postaci masowego śnięcia ryb w Odrze. Na razie nie wiadomo, czy przyczyny „są naturalne” czy„zawinił człowiek”.

Niefortunnym zbiegiem okoliczności 1 września, bez związku ze sprawą na Odrze, weszły w życie przepisy ustawy z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej, która zaostrza sankcje za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Pytanie, czy zaostrzenie sankcji odstraszy i powstrzyma ewentualnych sprawców przed dokonywaniem przestępstw przeciwko środowisku, jeżeli równocześnie nie są implementowane mechanizmy wspierające wykrywanie winowajców na gorącym uczynku . Wyznaczenie przez komendanta głównego policji 1 miliona zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców wskazuje, że ich identyfikacja „post factum, na podstawie zwykłych czynności operacyjnych jest znacznie utrudniona. Ewentualny nielegalny zrzut nastąpił, a do dziś wszelkie ślady potencjalnego przestępstwa mogły spłynąć z nurtem rzeki, bo firma, która miała awarię, już dawno ją naprawiła.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Do wdrożenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12368

Wydanie: 12368

Spis treści
Zamów abonament